top of page

İstanbul’un 100 Şiiri

Neredeyse bu topraklardaki her şair, mısralarında ondan izler taşımış hatta bazı şairler onu hiç görmeden methiyeler düzmüştür.

 

Ben İstanbul’da dağıldım zerre zerre İstanbul damla damla içimde birikti Sezai Karakoç


İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi vesilesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından neşredilen İstanbul’un Yüzleri Serisinin 9. Kitabı İstanbul’un 100 Şiiri, 2010 yılında neşredildi. Güldeste, ocak ayında kaybettiğimiz Enver ERCAN tarafından hazırlanmıştı.


Yerleşim tarihi 300 bin, kentsel tarihi 3 bin yıl önceye dayanan İstanbul’un, 100 şairin bakışı ile eski semtleri, mekânları ve insanları dizelerde bir araya getirilmiştir. Ayrıca İstanbul, binlerce şairin kaleminden dökülmüş, muhtemelen dünyada hiçbir kente nasip olmamış göz alıcı bir güldesteye sahiptir. Öyle ki daha MÖ 300’lerde güzelliğine, büyüsüne şiirler yazılmış ve tarihin her döneminde büyük bir iltifat görmüş olan İstanbul, belki de dünyanın en şanslı şehirlerindendir. Neredeyse bu topraklardaki her şair, mısralarında ondan izler taşımış hatta bazı şairler onu hiç görmeden methiyeler düzmüştür. Bu sebeple Ercan, İstanbul’un göz kamaştıran güzelliğine şiirler yazmış binlerce şair arasından seçim yaparken bir hayli zorlanmıştır.

Eserde, özellikle İstanbul’un şiirdeki yansımasını geçmişten günümüze en karakteristik örnekler ile verilmektedir. Eski çağlardan günümüze önemli isimlerden örnek vermeye gayret gösterilmiş olmak ile birlikte adı yaşadığı dönemde pek öne çıkmamış ancak şiirlerinde İstanbul’u mesele etmiş şairlere de yer verilmiştir.


Bu seçki Gadaralı Meleagros’un MÖ 1. yüzyılda yayınladığı “Güldeste”sinde yer verdiği İstanbul’un bilinen ilk kadın ozanı Moiro ya da Byzantionlu Moiro ile başlayıp Esrar Dede ve Yahya Kemal Beyatlı ile devam ederek “küçük İskender” mahlaslı akıcı, hırçın ve aykırı bir dil kullanan Derman İskender Över’e kadar 100 İstanbul şairini bir araya getirir. Şairlerin kısa yaşam öyküsü verildikten sonra İstanbul şiirlerinden örnekler verilmiştir. Ayrıca Klasik Türk Şiirinden alınmış eserleri okuyucunun daha rahat kavrayabilmesi için Rıdvan Yakın, Sözlük bölümü hazırlamıştır.


Uygarlık tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, gelmiş geçmiş büyük devletleri, efsunlu sarayları, inciler saçılmış gibi parlak boğazının yanı sıra kendisi için söylenmiş şiirleri ile de dikkat çekmektedir. Medeniyetlerin beşiği olan bu şehrin şiir âlemi birçok kültürü bir arada sunmaktadır. İstanbul şiir seçkisi, hem büyülü kentin şairlerinin gözünden değişimini hem de şiirin gelişimini gözler önüne sermesiyle İstanbul arşivi ve şiir dünyası için önem arz etmektedir.


Gülsüm Kuş

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page